Temat: Re: choroba azalii ?
Data: 23-06-2010 10:53
Autor:pablitoo
Adres e-mail:paweld@volvo-off.pl

Dzi臋kuj臋 za pomoc panie Janie.

Mo偶e dodam troch臋 informcji aby rozja艣ni膰 sytuacj臋. Fakt - ro艣liny delikatnie nawioz艂em po posadzeniu - nawozem Florovit do azalii i rododendron贸w - ale zacz膮艂em obserwowa膰 plamy jeszcze przed nawiezieniem.

Jedyna rzecz kt贸ra mnie zastanawia to zasolenie pod艂o偶a - kt贸re to mo偶e nast膮pi膰 po przenawo偶eniu ro艣liny - ale w moim przypadku nie tylko - ju偶 t艂umacz臋 :

Kilka miesi臋cy wstecz zamontowa艂em u mnie w domu jonowymienn膮 kolumn臋 zmi臋kczaj膮c膮 do wody u偶ytkowej - od tego czasu podlewa艂em ro艣liny - w tym azalie - wod膮 zmi臋kczon膮. Mo偶e tu mam problem - dlaczego :

Zmi臋kczacz jonowymienny dzia艂a w nast臋puj膮cy spos贸b - woda przep艂ywaj膮c przez z艂o偶e kationitowe zostaje pozbawiona jon贸w w臋glan贸w wapnia i w臋glan贸w magnezu odpowiedzialnych za twardo艣膰 wody - osadzaj膮 si臋 one na "kuleczkach" kationitu - po nasyceniu z艂o偶a nast臋puje automatyczny proces regeneracji z艂o偶a - czyli przep艂ukiwanie z艂o偶a roztworem solanki - w tym procesie jony w臋glanu wapnia i w臋glanu magnezu zostaj膮 wyp艂ukiwane ze z艂o偶a i zast臋powane jonami sodu ! W roztworze musi panowa膰 r贸wnowaga jonowa - tako偶 po regeneracji z艂o偶e jest pozbawione jon贸w w臋glanowych ale jest nasycone jonami sodu . Po takiej regeneracji przez kolumn臋 przep艂ywa woda wodoci膮gowa celem ponownego jej zmi臋kczenia - i ja tak膮 wod膮 podlewa艂em azalie ! Zaraz po procesie regeneracji z艂o偶a jest ono nasycone jonami sodu - tak膮 wod膮 jak podlewam ro艣liny to bezwiednie dostarczam im s贸d - czyli podstawowy sk艂adnik soli ...

Mo偶e tu tkwi rozwi膮zanie mojego problemu ...

Tylko dziwnym jest fakt 偶e t膮 sam膮 wod膮 podlewa艂em i inne azalie i rododendrony kt贸re nie maja takich objaw贸w... - a mo偶e jeszcze nie maj膮 ?

Co pan my艣li o tej teorii - mo偶e to mie膰 wp艂yw na kondycj臋 moich azalii i te plamy na li艣ciach ?

Lista  
Aktualny temat Nast臋pny w膮tek

Dodaj komentarz do wiadomo艣ci: Re: choroba azalii ?

Twoje nazwisko:
Tw贸j adres e-mail:
Temat:

Re: choroba azalii ?

Tre艣膰 wiadomo艣ci:

Prze艣lij plik z Twojego komputera:
Chc臋 by膰 powiadomiony przez e-mail o odpowiedzi

kod weryfikacji
Przepisz kod z obrazka:

Bor贸wka ameryka艅ska